Pomieszczeniem w domu, które jest najbardziej wymagające pod względem projektowym, jest kuchnia.
Przy jej projektowaniu należy uwzględnić nie tylko estetykę i funkcjonalność, ale też ergonomię i bezpieczeństwo. Należy to wnętrze dostosować do każdego z mieszkańców i respektować regulacje budowlane. I choć wydaje się, że te wymagania mogą w pewien sposób ograniczać, to rynek wyposażenia i mebli kuchennych rozwija się bardzo dynamicznie i ciągle zaskakuje nowymi rozwiązaniami.
Kuchnie, które płynnie przechodzą w jadalnię lub salon
Trend kuchni otwartej trwa już kilka lat. Kuchnia powoli staje się ‘strefą’ a nie pomieszczeniem. Nie dziwi więc, że w najnowszych trendach możemy zobaczyć kuchnie, które płynnie przechodzą w jadalnię lub salon i powoli starają się dopasować do sąsiednich pomieszczeń.
Na czym polega to dopasowanie? Przede wszystkim ten sam rodzaj wykończenia frontów meblowych: wzór i kolor z tej samej rodziny zarówno w meblach kuchennych jak i w meblach / elementach salonu.
Zastosowanie tego samego kamienia w blacie i np. elementach wykończenia salonu: jak np. kominek, okładzina na ścianie.
Wbudowane i zabudowane sprzęty AGD są już normą przy takim układzie wnętrza. Ale aby kuchnia stała się jeszcze bardziej niewidoczna często wbudowane piekarniki mają jeszcze dodatkowo wysuwane i zamykane drzwi, tak aby kompletnie ukryć sprzęt.
Przesuwane drzwi, które zakrywają mały sprzęt
Podobnie dzieje się z blatem. Jego zamknięcie za przesuwanymi drzwiami pozwala na schowanie małych sprzętów takich jak toster, czajnik, mikser etc. oraz czasem całego bałaganu, jaki gromadzi się na blacie.
Taki zabieg powoduje, że typowe elementy kuchni jak: sprzęt AGD i blat kuchenny znikają za szeregiem wysokich paneli drzwiowych. Nasza kuchnia staje się niewidoczna.
Analizując rynek, warto zwrócić uwagę na jeszcze dwie koncepcje kuchni, która kamufluje swoją funkcję.
Kuchnia bufet: mała kompaktowa, przenośna elegancka, stanowiąca elegancki mebel o funkcji kuchni.
Rozwiązanie "herbs garden"
I drugie bardzo popularne ostatnio rozwiązanie: ‘herbs garden’ – elementy kuchenne z żywymi roślinami, ziołami wkomponowane w plan lub części kuchni. Tym razem wprowadza się do wnętrza świat zewnętrzny – roślinność, ogród, zieleń.
Twoje zapasy będą zależeć od tego, czy chcesz korzystać z parapetu, balkonu, tarasu czy przewiewnego zakątka w domu. Przestrzeń, którą wybierzesz, powinna mieć co najmniej cztery godziny światła słonecznego. Rukola, szpinak, jarmuż, pomidorki koktajlowe itp. to łatwe w uprawie warzywa, które można wykorzystać jako doskonałe dodatki do posiłków.